Księgi wieczyste
Księgi wieczyste – jest to publiczny rejestr przedstawiający stan prawny nieruchomości. Dane zapisane w księdze wieczystej pozwalają stwierdzić, komu i jakie prawa przysługują do danej nieruchomości.
Księgę wieczystą najczęściej sprawdza się dopiero w momencie przygotowania nieruchomości do sprzedaży, zamiany, darowizny.
Zapisy są najczęściej niezrozumiałe i możemy natrafić na różne zapisy.
Nie mogę rozszyfrować zapisów elektronicznej księgi wieczystej
Jest to całkiem zrozumiałe, księga elektroniczna jest mało czytelna dla osoby nie wprawionej w jej czytaniu. Pomagamy i wyjaśniamy.
Wpisy w księdze wieczystej są nieaktualne
Księga wieczysta to dokument nieruchomości, która powinna odzwierciedlać rzeczywisty (tzn. aktualny) stan prawny nieruchomości. Tak długo jak nieruchomość nie jest przedmiotem transakcji lub innej czynności, tak długo wpisy w księdze wieczystej nie są aktualizowane. Stan taki może trwać nawet kilkanaście lat i nie zostanie zmieniony przez sąd z urzędu.
Powierzchnia wpisana w księdze wieczystej nie zgadza się z danymi z ewidencji gruntów
Jest to bardzo częsty problem zwłaszcza przy sprzedaży działek lub lokali. Przygotowujemy wnioski o sprostowanie powierzchni nieruchomości jak również o ujawnienie zmian przeznaczenia lokali z użytkowych na mieszkalne lub mieszkalnych na użytkowe w ewidencji gruntów i budynków oraz w księgach wieczystych. W niezbędnym zakresie współpracujemy z uprawnionymi geodetami i architektami.
W księdze wieczystej wpisany jest jako właściciel mój krewny, dziadek, ojciec który już zmarł
Zajmujemy się postępowaniami spadkowymi, przygotowujemy wnioski, reprezentujemy przed sądami spadku, poszukujemy nieznanych spadkodawców.
W księdze wieczystej wpisane są osoby które mają praw do korzystania z nieruchomości, które już dawno zmarły oraz są wpisy o zakazie zbywania, dzielenia itd…
Przygotowujemy wnioski o wykreślenie powyższych praw z nieruchomości na podstawie odpowiednich dokumentów.
W księdze wieczystej są obciążenia służebnością, dożywociem, hipoteką, tzw. ciężarem realnym ustanowiony na rzecz Skarbu Państwa – każde z tych praw jest nieaktualne
Przygotowujemy wnioski o wykreślenie powyższych praw z księgi wieczystej, prowadzimy sprawy o uzgodnienie stanu wieczystoksięgowego z rzeczywistym stanem prawnym.
Działka gruntu, ma kilku właścicieli a ja posiadam ułamkową cześć
Prawdopodobieństwo, że znajdzie się osoba która kupi jedynie udział w nieruchomości wynosi prawie zero. Sprzedanie części takiej działki wymaga zniesienia współwłasności i fizycznego podziału. Zajmujemy się postępowaniami o zniesienie współwłasności.
Działka nie ma dostępu do drogi
Negocjujemy warunki ustanowienia drogi koniecznej z sąsiadami, w przypadku braku woli sąsiadów sporządzamy pisma sądowe o ustanowienie służebności drogi koniecznej.
Chcę założyć księgę wieczystą dla spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu
Pozyskujemy od spółdzielni niezbędne dokumenty, przygotowujemy wniosek o założenie i wpis w księdze wieczystej, weryfikujemy prawidłowość wpisów.
Nieruchomość nie posiada założonej księgi wieczystej
Bardzo często się zdarza, że działki gruntu nie posiadają założonej księgi wieczystej a prawa do niej zapisane są w dawnych księgach niemieckich tak zwanych wykazach nieruchomości albo w zbiorach nieruchomości. W aktualnym stanie prawnym, gdy sprzedaż nieruchomości musi być przez notariusza zarejestrowana w systemie teleinformatycznym brak jest możliwości sprzedaży nieruchomości. Pozyskujemy niezbędne dokumenty oraz przygotowujemy wniosek o założenie i wpis w księdze wieczystej, weryfikujemy prawidłowość wpisów.
Dlaczego to takie ważne?
Notariusz jako osoba zaufania publicznego dokonuje wstępnej weryfikacji treści księgi wieczystej i przedłożonych przez zainteresowane strony dokumentów. W przypadku jakichkolwiek braków, niezgodności lub wątpliwości odmawia sporządzenia aktu notarialnego. Notariusze sami nie zajmują się przygotowywaniem nieruchomości do zbycia poprzez prostowanie i wykreślanie wpisów w księdze wieczystej w celu sfinalizowania transakcji. Dlatego takie ważne jest aby doprowadzić treść księgi wieczystej do rzeczywistego stanu prawnego. Niezgodność stanu prawnego księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym może spowodować znaczne opóźnienia lub nawet uniemożliwić dokonanie transakcji.